Mýty o masturbaci: opravdu jsou vyvráceny?

www.freeimages.com
www.freeimages.com

Historkám o penisech zčernalých hned po aktu sebeuspokojování už dnes naštěstí nikdo nevěří. Ale platí to i ostatních mýtech? Opravdu může masturbace způsobit silnější menstruaci? Ohrožuje schopnost muže počít dítě? A co děti samotné?

Sexuální půst pomáhá otěhotnění

Ve většině případů je to právě naopak. Pravidelná ejakulace podporuje rychlejší vytváření kvalitních spermií. Neplatí to ale donekonečna. Proces tvorby a zrání spermií trvá asi 72 dní a každá vytvořená dávka postačí zhruba na 2-3 ejakulace. Problém mohou mít pouze muži s výrazně nižším počtem zdravých a pohyblivých spermií. Právě takovým pak lékaři z center asistované reprodukce doporučují i dvouměsíční sexuální půst. Spoléhají na to, že když se spermií nahromadí dostatečný počet, najde se mezi nimi i více zdravých kousků, které nakonec najdou cestu až k připravenému vajíčku. Zdravým párům je sex doporučován zhruba ob den a to nejlépe s přihlédnutím k ovulačnímu kalendáři.

Masturbace při menstruaci je škodlivá

Oblíbená urban story vypráví o ženě, která si udělala dobře a o pár hodin později byla převezena do nemocnice s masivním krvácením z pohlavních orgánů. Jde opravdu jen o legendu. Děložní stahy sice mohou krátkodobě vypudit větší množství krve, ale jde jen o tekutinu nahromaděnou u děložního hrdla, která by tak jako tak později odtekla ven. Masturbace při menstruaci naopak může uvolnit stažené pánevní svaly a ulevit od bolestí a křečí, které toto období často provázejí. Pozor by si měly dávat jen ženy s endometriózou, kterým by podobné hrátky nejspíš neudělaly dobře.

Malé děti nemasturbují

Rodiče mohou průvodní příznaky trochu vyděsit. Batole se zničehonic vrhne na zem a začne si rozkrok náruživě třít o plenku nebo podlahu. A to klidně několikrát denně. Nejde o žádný zdravotní problém. Dítě jen objevilo činnost, která ho baví a uspokojuje. Starší děti je vhodné odnést na místo, kde budou mít soukromí , a tak v nich pomalu budovat pocit intimity. Mnoho dětí si časem najde jinou zábavu a ani těm ostatním nehrozí podle průzkumů jakákoliv sexuální závislost. Problém by mohl nastat jen při příliš důrazných zákazech a trestech. Ty by naopak mohly podvědomě ovlivnit děti v době jejich dospívání a objevování přirozené sexuality.

Jednou za den je příliš

Neexistuje hranice, která by oddělovala normální frekvenci masturbace od té nenormální. Důležité je uvědomit si, jestli vám sebeuspokojování brání ve vykonávání běžných denních činností a povinností. Pokud ne, je všechno v pořádku.

Masturbace je závislost

Závislost na masturbaci je někdy připodobňována k závislosti na čokoládě. Ve skutečnosti vědecké výzkumy nikdy vznik této závislosti nepotvrdily. Mimochodem stejný mýtus opřádá i realisticky ztvárněné vibrátory. Podle britské sexuoložky Tracey Cox dává 70% žen přednost živému partnerovi před vibrátorem nebo díky němu zpestřuje své postelové hrátky. Zbylých 30% respondentek jednoduše nemělo trvalý partnerský vztah. O závislosti na masturbaci by se dalo mluvit snad jen v případě nymfomanek a erotomanů, u kterých jde jen o jeden z mnoha průvodních příznaků.


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *